Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) 2014-2020
Wdrażaniem Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 w województwie opolskim zajmuje się Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu, który jako Instytucja Pośrednicząca odpowiada za realizację działań Wsparcie osób młodych na regionalnym rynku pracy
(
1.1 - projekty pozakonkursowe oraz 1.2 - projekty konkursowe).
Działania te stanowią odpowiedź na potrzeby kompleksowego wsparcia osób młodych, w wieku do 29 roku życia i mobilizują ich do aktywnego włączenia się w rynek pracy. Badania dowodzą, że pracodawcy najczęściej oczekują co najmniej półrocznego doświadczenia zawodowego, a także konkretnych, sprofilowanych kompetencji, na które istnieje popyt na rynku pracy. Formy wsparcia, jakie oferuje PO WER, podnosząc poziom umiejętności i kompetencji zawodowych, w znacznym stopniu ułatwiają znalezienie stałego, odpowiadającego potrzebom osób młodych zatrudnienia. Pracodawcy, wskazując im obszary w zakresie przygotowania zawodowego sugerują uczestnictwo w stażach
i praktykach, a także dodatkowych, pozaszkolnych szkoleniach i kursach z zakresu kompetencji, bezpośrednio związanych z poszukiwanym zawodem. W projektach, realizowanych w ramach PO WER preferowane są osoby z niepełnosprawnościami, głównie poprzez niwelowanie barier, jakie napotykają w zakresie podejmowania i utrzymania zatrudnienia, w tym poprzez finansowanie pracy asystenta osoby niepełnosprawnej, a także doposażenie stanowiska pracy do ich potrzeb.

Działanie 1.1 – Wsparcie realizowane w powiatowych urzędach pracy
W latach 2014 - 2020, w ramach Działania 1.1 PO WER, Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu podpisał 66 umów z powiatowymi urzędami pracy na realizację projektów pozakonkursowych. Projekty PUP dają młodym ludziom możliwość skorzystania z doradztwa zawodowego i pośrednictwa pracy, co pozwala im na zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu poruszania się po rynku pracy. Po szczegółowej diagnozie potrzeb uczestnik ma możliwość skorzystania ze stażu lub szkolenia, by dostosować swoje umiejętności, kompetencje i kwalifikacje do wymogów rynku pracy.
Innym, atrakcyjnym instrumentem działań PUP w ramach PO WER, aktywizującym młodzież zawodowo jest udzielanie pomocy w jej samozatrudnieniu. Osoby młode najczęściej wskazują „brak kapitału" jako największą przeszkodę w rozpoczęciu działalności gospodarczej. Zasadne jest zatem wskazanie osobom młodym, które planują utworzenie własnego przedsiębiorstwa - możliwości pozyskania środków na ten cel w formie bezzwrotnych dotacji.
Udział w projektach PO WER, realizowanych przez powiatowe urzędy pracy od 2015 r[A1] . w dużym stopniu zwiększył możliwość zdobycia trwałego zatrudnienia przez osoby młode. Efekty te widać również wśród ludzi młodych z niepełnosprawnościami, które z racji swojej sytuacji startują w dorosłe życie z trudniejszej pozycji.

Działanie 1.2 – Wsparcie realizowane w konkursach
Umowy na realizację projektów podpisaliśmy również w ramach Działania 1.2 PO WER. 28 beneficjentów zaoferowało wsparcie dla osób młodych, które nie zarejestrowały się w urzędach jako bezrobotne. Dodatkowo w ramach projektów konkursowych mogą być objęci wsparciem również imigranci, osoby odchodzące z rolnictwa a także osoby pracujące, zarabiające poniżej płacy minimalnej lub mieszkające w gospodarstwach domowych, w których wspólne dochody nie przekraczają kryteriów dochodowych dla świadczeń z pomocy społecznej.
Wszystkie działania w ramach projektów dostosowywane są do potrzeb tych specyficznych grup. Wsparcie rozpoczyna się szczegółową diagnozą sytuacji na rynku pracy osób, trafiających do projektu a kończy szkoleniem, stażem, czy praktyką zawodową. Często sama, bardzo rozbudowana diagnoza jest ogromnym ułatwieniem dla uczestników. Mogą oni skorzystać z pomocy nie tylko doradcy zawodowego i pośrednika pracy, ale często również psychologa i coacha, co daje im możliwość zorientowania się w swojej bieżącej sytuacji, pod kątem potrzeb zawodowych. Młodzi ludzie nie tylko mają szansę odnalezienia swojego miejsca na rynku pracy, lecz także poznania przeszkód i blokad, które powodują ich niezdolność do podjęcia czy utrzymania zatrudnienia.

Wsparcie w okresie pandemii COVID19
PO WER przez cały czas ewoluuje, starając się dotrzymać kroku bieżącym potrzebom rynku pracy. W dobie pandemii, kiedy wiele przedsiębiorstw ucierpiało z powodu kryzysu gospodarczego program został niezwłocznie zaktualizowany pod kątem wsparcia również przedsiębiorców. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu w trybie natychmiastowym dostosował wsparcie w ramach zawartych wcześniej umów o dofinansowanie projektów do aktualnej sytuacji epidemiologicznej pod kątem pomocy dla przedsiębiorców głownie  poprzez dofinansowanie do wynagrodzeń oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne lub kosztów prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z założeniami Tarczy Antykryzysowej. Dodatkowe wsparcie WUP w Opolu skierował do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych i podmiotów, mające na celu pomoc pracownikom młodym, w wieku do 29 roku życia.

Osiągnięcia – projekty powiatowych urzędów pracy
W samym 2020 roku, Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu  podpisał umowy w ramach PO WER dla Działania 1.1 z 11 powiatowymi urzędami pracy województwa opolskiego na kwotę w wysokości ponad 78,7 mln (w tym znajdują się środki na walkę z epidemią COVID-19 w wysokości blisko 45 mln zł), natomiast łącznie w latach 2015 - 2020 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu podpisał 66 umów  z powiatowymi urzędami pracy na łączną kwotę ok.162 mln zł  oferując wsparcie dla ponad 12 000 osób młodych.

Sukces projektów konkursowych PO WER
W latach 2015 - 2019 zostało ogłoszonych 6 konkursów  dla Działania 1.2.1 PO WER, w ramach których Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu podpisał 28 umów z beneficjentami na realizacje projektów na łączną kwotę  około 23 mln zł, w ramach których wsparcie otrzymało ponad 1850 osób młodych.

Plany
Wychodząc naprzeciw potrzebom regionalnego rynku pracy województwa opolskiego w ramach Działania 1.2.1 Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu na przełomie lat 2020/2021 planuje realizację dwóch projektów własnych pozakonkursowych, które zakładają wsparcie dla osób młodych, w wieku od 15 do 29 roku życia - w formie staży i dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Więcej informacji na temat projektów można uzyskać w Punkcie Informacyjnym Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, pod nr tel. 77 44 16 754.

 [A1]Pierwsze umowy podpisały PUP - y w 2015 r.