Program wspiera osiem obszarów: architekturę, transport, edukację, służbę zdrowia, cyfryzację, usługi, konkurencyjność i koordynację. Kwestie związane z dostępnością zostały uwzględnione w nowelizacji szeregu innych aktów prawnych włączając dostępność do różnych polityk publicznych m.in. Prawa budowlanego. To proces, który jest stale rozwijany. Dzięki nowym przepisom zostało uruchomione wiele mechanizmów, które gwarantują większą dbałość i opiekę nad tematem dostępności w sferze publicznej oraz dają możliwości popularyzacji tego tematu poza nią. Można więc dziś mówić już o trwałym schemacie systemowego wsparcia dla dostępności.
Działa Rada Dostępności, która inicjuje i opiniuje podejmowane przez ministerstwo inicjatywy, związane z poprawą zapewniania dostępności. W ramach przedsięwzięcia Partnerstwo na rzecz dostępności integruje przedstawicieli różnych środowisk, którzy aktywnie działają na rzecz rozwijania dostępności.
Pięć lat realizacji programu to ponad 70 zmodernizowanych już dworców kolejowych oraz 650 nowych lub przebudowanych peronów kolejowych, dostępnych dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. To również zakupionych blisko 1000 autobusów, tramwajów i wagonów kolejowych przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także usługi indywidualnego transportu door-to-door w ponad 170 gminach.
Od pięciu lat podejmowane są również działania zwiększające dostępność edukacji. Szkoły ulepszają swoje placówki w wielu wymiarach - architektonicznym, edukacyjno-społecznym, organizacyjnym oraz technicznym. Współfinansowane są inwestycje i zakupy, które poprawią dostępność architektoniczną budynków, transportu, wyposażenia i pomocy dydaktycznych. Ze szkoleń korzystają nauczyciele i specjaliści wspomagający uczniów ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi.
Dzięki programowi likwidowane są także bariery w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym, przez wsparcie zmian organizacyjnych oraz podnoszenie świadomości i kompetencji kadry uczelni w obszarze dostępności. Dzięki włączeniu projektowania uniwersalnego do programu kształcenia na wielu kierunkach studiów rozwijają się nowe kadry dla dostępności.
Przy wsparciu środków z dedykowanego na ten cel Funduszu Dostępności, zrealizowano 92 inwestycje, w ramach których wymieniono 72 windy oraz zainstalowano 68 nowych wind w blokach i urzędach. Przyznano granty dla 847 samorządów na poprawę dostępności. Ponad 2000 pracowników służb architektoniczno-budowlanych przeszkolono z zakresu dostępności, zmodernizowano też liczne obiekty kultury i sportu pod kątem potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Inicjatywy poprawiające dostępność realizowane są też w służbie zdrowia. Wsparcie otrzymały dotychczas 234 placówki POZ oraz 73 szpitale w całej Polsce. Dodatkowo pracownicy tych podmiotów są szkoleni z efektywnej komunikacji z osobami ze szczególnymi potrzebami, w tym seniorami. Dotychczas przeszkolono 1064 pracowników placówek POZ i szpitali. Dzięki różnego rodzaju projektom, z pomocy w postaci usług społecznych i zdrowotnych (np. opiekunki, asystenta, doradcy) skorzystało już 404 tys. osób - głównie seniorów i osób z niepełnosprawnością. Utworzono także 16 centrów zdrowia psychicznego, które pozwalają wspierać osoby w kryzysach psychicznych w ich środowisku lokalnym, bez konieczności hospitalizacji.
#FunduszeEuropejskie #ProgramDostępnośćPlus #MinisterstwoFunduszyIPolitykiRegionalnej #5LatProgramuDostępnośćPlus
Źródło:
- https://www.gov.pl
- https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl